Puchar Europy FootBike (Euro Cup) 2023. Po raz pierwszy w Polsce.

Wheels Carbon Footbike No Limited

Jeszcze w marcu nie mieliśmy pojęcia, że coś takiego jak FootBike istnieje i co to takiego. Okazuje się, że to całkiem prężnie rozwijająca się dyscyplina sportowa.

W Polsce mało znana, ale w Czechach na Słowacji, Włoszech, Austrii, Finlandii, Estonii oraz w innych krajach Europy, FootBike ma się dobrze.

Pewnego marcowego dnia odezwał się Pan Dominik z zapytaniem, czy przygotujemy mu koła startowe do Footbike. Hmm? Mało wiemy, a bardziej nic, w temacie Footbike, ale się dowiemy i cel był taki, by jak najwięcej wiedzieć o dyscyplinie, warunkach jezdnych – wymaganiach i stworzyć koła i dla Pana Dominika.

Rozmów telefonicznych było sporo. Wymian emalii również, co możemy przygotować, na jakie trasy w końcu jaką wagę kół.

Profil firmy No Limited obejmuje tworzenie kół szosowych, MTB, gravel, oraz kół na tor, handbike a także kół do triathlonu – czy sprostamy projektowi? Okazało się, że tak!

Teraz już wiemy z Pan Dominik Koć to aktualny Mistrz Polski w FootBike, a koła które zostały przygotowane na indywidualne zamówienie, spełniły oczekiwania.

Koła jakie przygotowaliśmy, wagowo wyszły na 1030 gramów, zbudowane na karbonowych obręczach szytkowych (włókno Toray 1000 produkowane przez japońską firmę Toray Industries i należące do grupy włókien z rodziny Torayca). Koła pod system hamowania vbrake z najnowszymi szwajcarskimi piastami DT Swiss 350 oraz szprychami aerodynamicznymi Sapim CX Ray.

Cały rower z nowymi kołami to waga 4,5 kg – Jest moc, a niska masa rotująca kół, nadaje dynamiki.

Wracając do tytułowej imprezy Pucharu Europy w Footbike, imprezy która w Polsce miała swoją inaugurację w Toruniu, buduje poziomem wydarzenia oraz europejską czołówką zawodników w tej dyscyplinie.

Wyścigi odbywały się na dystansach 10 oraz 25 kilometrów.

Dominik Koć – W ramach tych zawodów odbyły się jednocześnie Mistrzostwa Polski! Choć w naszym kraju sport ten raczkuje to zawodników i zawodniczek również przybyło sporo co bardzo cieszy!
Pierwszego i drugiego dnia w klasyfikacji Pucharu Europy bezapelacyjnie triumfowali wśród mężczyzn @_romanisko_ Roman Matyáš (Mistrz Świata i rekordzista świata w sprincie, oraz medalista ubiegłorocznego Pucharu Europy), a wśród Pań @andreazbozkova Andrea Zbožková – również medalistka Mistrzostw Świata i Pucharu Europy z ubiegłego roku.
W klasyfikacji Polaków niezmiernie jest mi miło powiadomić że na obu dystansach Mistrzem Polski zostałem ja @footbike_life, jednocześnie kończąc zawody na 8 i 7 miejscu w generalce!
Mistrzynią kraju, została Alicja Michalak! Zawody choć nie bez przeszkód możemy uznać za udane. Mam cichą nadzieję że tak wysokiej rangi impreza w tym sporcie zawita do Polski jeszcze nie raz!

Warto wspomnieć ze Finlandia, Estonia to też kraje w których jeździ się na footbike, a z Finlandii sport w obecnej formule się wywodzi. Pomysłodawcą tego jak to teraz wygląda był Fin który założył własną fabrykę footbike’ów o nazwie Kickbike i jego model Kickbike race max 20 i Kickbike race max 28 bardzo popularne.

Panu Dominikowi życzymy dalszych sukcesów a międzynarodowych torach i skutecznego propagowania footbike w Polsce.

One thought on “Puchar Europy FootBike (Euro Cup) 2023. Po raz pierwszy w Polsce.

  1. Dominik K says:

    Dziękuję bardzo za pomoc w doradzeniu i przygotowaniu kół o których mowa w powyższym artykule. Jest mi niezmiernie miło że sport który reprezentuję został wspomniany na Waszej stronie. Mam nadzieję że będzie rozwijać się dalej i w niedalekiej przyszłości w Polsce doczekamy się kolejnych imprez o tak wysokiej randze.
    Pozdrawiam
    Dominik Koć – Instagram: @footbike_life

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *